Πέμπτη 15 Οκτωβρίου 2020

Υπεύθυνη Δήλωση για όσες/όσους ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα

Για την υπαγωγή  στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 του ν. 4387/2016, όσων ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, θα πρέπει να ισχύει ένα από τα παρακάτω:

• Να απασχολούνται σε μία/έναν ή δύο αντισυμβαλλόμενες/ους – εργοδότριες/ες, να αμείβονται αποκλειστικά με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών και το εισόδημά τους να προέρχεται αποκλειστικά από τις/τους συγκεκριμένες/ους εργοδότριες/ες.

• Να απασχολούνται σε μία/έναν εργοδότρια/τη ως μισθωτοί και να προσφέρουν υπηρεσίες σε μέγιστο άλλες/ους 2 αντισυμβαλλόμενες/ους – εργοδότριες/ες με Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών.

Στην ιστοσελίδα του ΕΛΚΕ ΑΠΘ υπάρχουν διαθέσιμες οι παρακάτω Υπεύθυνες Δηλώσεις:

α) η Υπεύθυνη Δήλωση υπαγωγής στην παρ. 9 του άρθρου 39 του ν.4387/2016
β) η Υπεύθυνη Δήλωση μη υπαγωγής στο παραπάνω άρθρο

Σε κάθε περίπτωση (υπαγωγής ή μη υπαγωγής στη συγκεκριμένη ρύθμιση), διευκρινίζεται ότι για όλες/όλους όσες/όσους ασκούν επιχειρηματική δραστηριότητα, η υποβολή της κατάλληλης Υπεύθυνης Δήλωσης είναι υποχρεωτική για τη σύναψη κάθε νέας σύμβασης, με σκοπό την ορθή ενημέρωση του ΕΦΚΑ και την έγκαιρη απόδοση των ασφαλιστικών εισφορών.