Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου 2021

Συμβάσεις απασχόλησης προσωπικού και ημερομηνία έναρξης απασχόλησης

Υπενθυμίζεται ότι οι συμβάσεις του τακτικού προσωπικού του ΑΠΘ (μέλη ΔΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ, διοικητικοί υπάλληλοι) και του έκτακτου προσωπικού (εξωτερικοί συνεργάτες), το οποίο απασχολείται σε έργα που διαχειρίζεται ο ΕΛΚΕ ΑΠΘ, θα πρέπει να υπογράφονται ψηφιακά πριν από την ημερομηνία έναρξης της απασχόλησης και από τα δύο συμβαλλόμενα μέρη (απασχολούμενη/ος και ΕΛΚΕ). Επομένως, κατά την υποβολή των αιτημάτων σας (ονομαστικές καταστάσεις/παρατάσεις συμβάσεων), είναι σημαντικό να λαμβάνετε υπόψη το χρονικό διάστημα που απαιτείται για την έγκαιρη υπογραφή μιας σύμβασης, προκειμένου να αποφύγετε ενδεχόμενες τροποποιήσεις της.

Σε διαφορετική περίπτωση, διευκρινίζεται ότι η ημερομηνία έναρξης απασχόλησης της/του συμβαλλόμενης/ου ενδέχεται να αλλάξει αυτόματα, ή ακόμα και να ζητηθεί ακύρωση της σύμβασης.

Οπότε, παρακαλούμε όπως φροντίσετε για την έγκαιρη υποβολή των ονομαστικών καταστάσεων απασχόλησης προσωπικού, λαμβάνοντας υπόψη και το χρόνο που απαιτείται για την έκδοση ψηφιακής υπογραφής, σύμφωνα με την ανακοίνωση του ΚΗΔ.