Πέμπτη 07 Μαρτίου 2024

Οδηγία για τη χορήγηση ταμειακών διευκολύνσεων

Σας ενημερώνουμε ότι, στο πλαίσιο της απλοποίησης των διαδικασιών διαχείρισης, από την 1 Μαρτίου 2024 η χορήγηση ταμειακών διευκολύνσεων σε συγκεκριμένες περιπτώσεις θα πραγματοποιείται από τον ΕΛΚΕ χωρίς να απαιτείται η κατάθεση σχετικού αιτήματος από την/τον Επιστημονική/ό Υπεύθυνη/ο του έργου. Η νέα διαδικασία αφορά τις ακόλουθες περιπτώσεις:

1. Έργα για τα οποία ο Φορέας Χρηματοδότησης απαιτεί την εξόφληση των δαπανών (ΕΣΠΑ, Έργα του Ταμείου Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας, ΕΛΙΔΕΚ, κλπ.) για ΟΛΕΣ τις δαπάνες.
2. Έργα Ευρωπαϊκής Χρηματοδότησης (HORIZON, EU Programmes, Erasmus, κλπ.) αποκλειστικά για τις μισθοδοσίες απασχολούμενων με συμβάσεις ανάθεσης έργου και την αποζημίωση μετακινήσεων όλων των μελών των ερευνητικών ομάδων.
3. Μισθοδοσίες απασχολούμενων με σύμβαση ανάθεσης έργου που έχουν υπαχθεί στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 του Ν. 4387/2016 για ΟΛΑ τα έργα.

Σημειώνεται ότι για τις υπόλοιπες περιπτώσεις, για τη χορήγηση ταμειακής διευκόλυνσης συνεχίζει να απαιτείται η υποβολή αιτήματος από την/τον Επιστημονική/ό Υπεύθυνη/ο.