Πέμπτη 22 Ιουλίου 2021

Νέα ηλεκτρονική υπηρεσία του ΕΦΚΑ για όσους υπάγονται στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016

Σε λειτουργία τέθηκε η νέα Ηλεκτρονική Υπηρεσία του e-ΕΦΚΑ «Αίτηση-δήλωση παράλληλης μισθωτής απασχόλησης», η οποία απευθύνεται σε ενεργές/ούς μη μισθωτές/ούς ασφαλισμένες/ους (ελεύθεροι επαγγελματίες, αυτοαπασχολούμενες/ους και αγρότισσες/ες) που απασχολούνται ή πρόκειται να απασχοληθούν παράλληλα και ως μισθωτές/οί ή υπάγονται στην παράγραφο 9 του άρθρου 39 του Ν.4387/2016. Η υπηρεσία αυτή αφορά όσες/ους δεν έχουν δηλώσει στον ΕΦΚΑ την υπαγωγή τους στην προαναφερόμενη παράγραφο και το σύστημα του ΕΦΚΑ εμφανίζει λανθασμένα οφειλές σε μήνες κατά τους οποίους οι ασφαλιστικές τους εισφορές αποδίδονται στον ΕΦΚΑ από την/τον εργοδότρια/η.

Μέσω της ψηφιακής υπηρεσίας, οι ασφαλισμένες/οι μπορούν να δηλώσουν τους μήνες που έχουν παράλληλη μισθωτή απασχόληση, ή αντίστοιχα τους μήνες που απασχολούνται αποκλειστικά ως μη μισθωτές/οί. Είναι σημαντικό να τονιστεί πως η δήλωση περί παράλληλης μισθωτής απασχόλησης αφορά στον τρέχοντα μήνα και ισχύει έως την υποβολή νεότερης αίτησης-δήλωσης η οποία θα μεταβάλει την κατάσταση από τον μήνα υποβολής της και μετέπειτα.

Τα ανωτέρω στοιχεία θα λαμβάνονται υπόψη κατά τις μηνιαίες μηχανογραφικές επεξεργασίες για την έκδοση των εισφορών προκειμένου να αναστέλλονται ή να εκδίδονται τα ειδοποιητήρια κατά περίπτωση.
Σημειώνεται ότι κατά την πρώτη εφαρμογή και έως και την Τρίτη 31 Αυγούστου 2021, θα παρέχεται η δυνατότητα να υποβάλλεται η σχετική αίτηση – δήλωση περί παράλληλης ή μη μισθωτής απασχόλησης, για τους μήνες από τον Ιανουάριο έως τον Ιούνιο.

Για πληροφορίες απευθυνθείτε στον ΕΦΚΑ μη μισθωτών ή στην/στον λογίστρια/ή σας.

Πρόσβαση στην Υπηρεσία.