Πέμπτη 07 Δεκεμβρίου 2023

Έκδοση ερευνητικής visa Euraxess Service Center ΑΠΘ

Σε περίπτωση που μία/ένας ερευνήτρια/ής με καταγωγή από χώρα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης, πρόκειται να απασχοληθεί σε κάποιο ερευνητικό έργο που διαχειρίζεται ο ΕΛΚΕ ΑΠΘ και απαιτείται για την μετακίνησή του ερευνητική visa, μπορείτε να απευθύνεστε στον Κόμβο Κινητικότητας Ερευνητών του ΕΛΚΕ ΑΠΘ στην παρακάτω διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: euraxess@rc.auth.gr.

Ο ΕΛΚΕ ΑΠΘ συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό Δίκτυο Κινητικότητας Ερευνητών μέσω του Κόμβου Κινητικότητας Ερευνητών που διατηρεί στο κτίριο ΚΕΔΕΑ (γραφείο 306).

Πρόκειται για μια δωρεάν εξατομικευμένη υπηρεσία, που υποστηρίζει τις/τους ερευνήτριες/ές για την αντιμετώπιση ζητημάτων όπως η διαμονή, η θεώρηση παραμονής (visa), τα μαθήματα ξένων γλωσσών, η εξεύρεση σχολείων, η κοινωνική ασφάλιση και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.