Πέμπτη 29 Ιουλίου 2021

Δράσεις «Marie Skłodowska-Curie»: 822 εκατ. ευρώ το 2021

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Ορίζοντας Ευρώπη» 2021-2027, οι δράσεις Marie Skłodowska-Curie στηρίζουν ερευνήτριες/ές από όλο τον κόσμο, σε κάθε στάδιο της σταδιοδρομίας τους και σε όλους τους επιστημονικούς κλάδους.

Το 2021, οι δράσεις Marie Skłodowska-Curie θα προσφέρουν περίπου 822 εκατ. ευρώ για την κάλυψη των ακόλουθων πέντε κύριων δράσεων του προγράμματος εργασίας:

• Διδακτορικά δίκτυα MSCA — δημιουργία διδακτορικών προγραμμάτων για την κατάρτιση υποψήφιων διδακτόρων στην ακαδημαϊκή και μη- ακαδημαϊκή κοινότητα, συμπεριλαμβανομένης της βιομηχανίας και των επιχειρήσεων. Η πρόσκληση υποβολής προτάσεων του 2021, έχει δημοσιευτεί με καταληκτική ημερομηνία στις 16 Νοεμβρίου 2021.

• Μεταδιδακτορικές υποτροφίες MSCA — ενίσχυση του δημιουργικού και καινοτόμου ερευνητικού δυναμικού - κατόχων διδακτορικού τίτλου σπουδών - που επιθυμούν να αποκτήσουν νέες δεξιότητες μέσω προηγμένης κατάρτισης, διεθνούς, διεπιστημονικής και διατομεακής κινητικότητας. Η πρόσκληση υποβολής προτάσεων του 2021, έχει δημοσιευτεί με καταληκτική ημερομηνία στις 12 Οκτωβρίου 2021.

• Ανταλλαγές προσωπικού MSCA — ανάπτυξη διεθνούς, διατομεακής και διεπιστημονικής βιώσιμης συνεργασίας στον τομέα της έρευνας και της καινοτομίας μέσω των ανταλλαγών προσωπικού. Η πρόσκληση υποβολής προτάσεων του 2021 θα δημοσιευτεί στις 7 Οκτωβρίου 2021 με καταληκτική ημερομηνία στις 9 Μαρτίου 2022.

• MSCA COFUND — συγχρηματοδοτεί νέα ή υφιστάμενα διδακτορικά προγράμματα και προγράμματα μεταδιδακτορικών υποτροφιών σε κράτη μέλη της ΕΕ ή συνδεδεμένες χώρες του προγράμματος «Ορίζοντας Ευρώπη» με στόχο τη διάδοση των βέλτιστων πρακτικών των Δράσεων MSCA. Η πρόσκληση υποβολής προτάσεων του 2021, θα δημοσιευτεί στις 12 Οκτωβρίου 2021 με καταληκτική ημερομηνία στις 10 Φεβρουαρίου 2022.

• MSCA και πολίτες — φέρνει την έρευνα πιο κοντά στους μαθητές, φοιτητές, την κοινωνία και το ευρύ κοινό, κυρίως μέσω της Ευρωπαϊκής Βραδιάς του Ερευνητή. Η πρόσκληση υποβολής προτάσεων του 2022 θα δημοσιευτεί στις 22 Ιουνίου με καταληκτική ημερομηνία στις 7 Οκτωβρίου 2021.