Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Δημοσιεύτηκε η πρόσκληση "Εμπιστοσύνη στα Αστέρια μας" - "Trust your Stars"

Δημοσιεύτηκε η Πρόσκληση «Εμπιστοσύνη στα Αστέρια μας»- «Trust your Stars», από το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού με χρηματοδότηση από το Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας.

Το έργο «Εμπιστοσύνη στα Αστέρια μας» περιλαμβάνει δύο διακριτές δράσεις:

• Δράση Ι «Νέοι Ερευνητές»:

Αποσκοπεί στην προαγωγή της ερευνητικής δραστηριότητας στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Ιδίως στοχεύει στην ενίσχυση της δραστηριότητας επιστημόνων που βρίσκονται στις αρχικές φάσεις της ερευνητικής τους πορείας, κι έχει ως πρόθεση τη διεύρυνση της ρεαλιστικής προοπτικής ερευνητικής δραστηριότητας σε μεγαλύτερο πλήθος φερέλπιδων επιστημόνων.
Για τη Δράση αυτή θα πρέπει να οριστεί ένας/μία μεταδιδάκτορας/ μεταδιδακτορικός ερευνητής ως Επιστημονικός/ή Υπεύθυνος/η του έργου.
Στην ομάδα έργου δύναται να συμμετέχει και ένα Μέλος ΔΕΠ με την ιδιότητα του Επόπτη, προερχόμενο από συναφές, με το φυσικό αντικείμενο ερευνητικού έργου, Τμήμα του ΑΕΙ.
Κάθε μέλος της ομάδας έργου συμμετέχει σε μία και μοναδική πρόταση χρηματοδότησης, εξαιρουμένου του Επόπτη Μέλους ΔΕΠ που δύναται να συμμετέχει και στη Δράση ΙΙ.

• Δράση ΙΙ «Συμπράξεις Ερευνητών διαφορετικών Α.Ε.Ι.»:

Η Δράση αποσκοπεί στην ενίσχυση της ερευνητικής δραστηριότητας στα Ελληνικά Πανεπιστήμια, με έμφαση στην συνεργασία μεταξύ ερευνητών διαφορετικών πανεπιστημίων. Οι συμπράξεις θα αποτελούνται από κατ’ ελάχιστον δύο (2) διαφορετικά Α.Ε.Ι. Η κάθε Ομάδα Ερευνητών θα περιλαμβάνει μέλη ΔΕΠ, μεταδιδάκτορες και τουλάχιστον έναν Υποψήφιο Διδάκτορα. Κάθε μέλος της ομάδας έργου δύναται να συμμετέχει σε μία και μοναδική πρόταση χρηματοδότησης, εξαιρούμενου του Επόπτη Μέλους ΔΕΠ που δύναται να συμμετέχει και στη Δράση Ι. Σε κάθε περίπτωση το Μέλος ΔΕΠ με την ιδιότητα του Επόπτη δύναται να έχει μια συμμετοχή ανά δράση.
.
Η ημερομηνία έναρξης ηλεκτρονικής υποβολής των Αιτήσεων Χρηματοδότησης στο Πληροφοριακό Σύστημα του έργου στην ιστοσελίδα https://trustyourstars.minedu.gov.gr ορίζεται η 24η/04/2024 και ώρα 15.00 με καταληκτική ημερομηνία τη 10η/06/2024 και ώρα 16:00.

Δείτε την πρόσκληση εδώ