Πέμπτη 09 Φεβρουαρίου 2023

Το ΑΠΘ στο πλαίσιο των προσκλήσεων του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.

Το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ.), δημοσίευσε πρόσφατα τα στατιστικά στοιχεία των Δικαιούχων Φορέων, όπως προκύπτουν από τις δράσεις που προκηρύχθηκαν και υλοποιούνται από την ίδρυση του ΕΛ.ΙΔ.Ε.Κ. (Οκτώβριος 2016) έως και τις 31.12.2022.

Σύμφωνα με τα στοιχεία αυτά, το ΑΠΘ εμφανίζεται σταθερά στις πρώτες θέσεις της κατάταξης, τόσο σε επίπεδο χρηματοδότησης, όσο και σε επίπεδο ποσοστών επιτυχίας.

Συγκεκριμένα, στις τέσσερις (4) δράσεις ενίσχυσης Υποψηφίων Διδακτόρων που προκηρύχθηκαν μέχρι σήμερα, το πανεπιστήμιό μας, απορρόφησε τον μεγαλύτερο προϋπολογισμό μεταξύ όλων των Ιδρυμάτων, με ποσοστό επιτυχίας 25%.

Το ίδιο χρονικό διάστημα προκηρύχθηκαν συνολικά τρεις (3) Δράσεις ενίσχυσης Μεταδιδακτορικών Ερευνητριών/τών και δύο (2)
Δράσεις ενίσχυσης Μελών ΔΕΠ και Ερευνητριών/ών
, στις οποίες και πάλι το ΑΠΘ βρέθηκε στην πρώτη θέση μεταξύ των πανεπιστημίων και των Ιδρυμάτων με συνολικό προϋπολογισμό έργων που ξεπέρασε τα 18 εκ. ευρώ.

Τέλος, στο πλαίσιο των εμβληματικών δράσεων και προκηρύξεων διασύνδεσης της Επιστήμης με την Κοινωνία, το ΑΠΘ με 7 έργα, ήρθε στην τρίτη θέση με βάση τον προϋπολογισμό των έργων αυτών.

Δείτε την έκθεση εδώ