Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022

Η Βόρεια Ελλάδα ως Διεθνές Κέντρο Καινοτομίας: Εξωστρέφεια και Προκλήσεις

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 16 Σεπτεμβρίου 2022 στο Συνεδριακό Κέντρο ″Ιωάννης Bελλίδης″ και αφορούσε στις προοπτικές της περιοχής να διαδραματίσει κεντρικό ρόλο στην Νοτιοανατολική Ευρώπη μέσα από την εγκατάσταση σημαντικών διεθνών εταιρειών, τις δράσεις Πανεπιστημίων και Ερευνητικών Κέντρων, την εξωστρέφεια των τοπικών επιχειρήσεων και τις πρωτοβουλίες Αυτοδιοίκησης και Θεσμικών Φορέων.

Η εκδήλωση συνδιοργανώθηκε από το πρόγραμμα ΝΒG Business Seeds της Εθνικής Τράπεζας, το ΟΚ!Τhess το ΕλληνοΑμερικάνικο Εμπορικό Επιμελητήριο και το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης μέσω του Γραφείου Μεταφοράς Τεχνολογίας του ΕΛΚΕ ΑΠΘ στο πλαίσιο του Thessaloniki Helexpo Forum και της 86ης Διεθνούς Έκθεσης Θεσσαλονίκης.