Δευτέρα 20 Σεπτεμβρίου 2021

Σχέδιο Ισότητας Φύλων - Gender Equality Plan ΑΠΘ: Οδηγίες για τις/τους ερευνήτριες/ές

Μία από τις βασικές αλλαγές του νέου Προγράμματος Πλαισίου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του HORIZON Europe, αποτελεί η προϋπόθεση να διαθέτουν οι δικαιούχοι φορείς Σχέδιο Ισότητας Φύλων (Gender Equality Plan - GEP) συγκεκριμένων προδιαγραφών. Όπως αναφέρεται στο τελευταίο μέρος του ενημερωτικού δελτίου για το Σχέδιο Ισότητας Φύλων που έχει ανακοινωθεί από το πρόγραμμα πλαίσιο, η διαθεσιμότητά του εκ μέρους του δικαιούχου φορέα αποτελεί κριτήριο επιλεξιμότητας για δημόσιους φορείς, πανεπιστήμια και ερευνητικά ιδρύματα για την υποβολή προτάσεων σε Προσκλήσεις με καταληκτική ημερομηνία το 2022 και έπειτα.

Διευκρινίζεται επίσης ότι ένας οργανισμός μπορεί να μη διαθέτει Σχέδιο (GEP) κατά το στάδιο υποβολής της πρότασης, αλλά θα πρέπει να υπάρχει ενεργό Σχέδιο (GEP), τη χρονική στιγμή της υπογραφής του Grant Agreement.

Σε αυτή την κατεύθυνση, το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ) έχει ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία ανάπτυξης του Σχεδίου Ισότητας των Φύλων - Gender Equality Plan από τον Ιανουάριο του 2021, στο πλαίσιο υλοποίησης Ευρωπαϊκού χρηματοδοτούμενου έργου HORIZON 2020, με τίτλο: «RESET – Redesigning Equality and Scientific Excellence Together». Την επιστημονική ευθύνη του ιδρυματικού έργου έχει η συνάδελφος Δήμητρα Χατζηπαύλου-Λίτινα, Καθηγήτρια του Τμήματος Φαρμακευτικής. Η πρώτη έκδοση του Σχεδίου του ΑΠΘ θα είναι έτοιμη στο τέλος του πρώτου εξαμήνου του 2022, όπου αναμένεται να εγκριθεί και από τη Σύγκλητο.

Όσον αφορά στην υποβολή πρότασης στο HORIZON EUROPE την τρέχουσα περίοδο:

-          Στο ερώτημα που περιλαμβάνεται στη φόρμα υποβολής πρότασης για τη διαθεσιμότητα ή μη Σχεδίου (GEP) από το ΑΠΘ, προς το παρόν η απάντηση που πρέπει να συμπληρώνεται από τις ερευνήτριες και τους ερευνητές του ΑΠΘ είναι ΟΧΙ.

-          Λόγω του ότι το Σχέδιο (GEP) βρίσκεται σε στάδιο ανάπτυξης, συστήνεται να προστίθεται στο κύριο μέρος της πρότασης του ΑΠΘ το Generic text for all domains/themes που επισυνάπτεται στο παρόν μήνυμα.

Περισσότερες λεπτομέρειες και συστάσεις σχετικά με την ενσωμάτωση των στοιχείων του Gender Equality Plan στην πρότασή σας, θα βρείτε επίσης στο επισυναπτόμενο έγγραφο.

Για οποιαδήποτε άλλη εξέλιξη, θα ενημερωθείτε και πάλι εγγράφως, ενώ για οποιαδήποτε απορία μπορείτε να επικοινωνείτε με το Γραφείο Υποβολής Προτάσεων του ΕΛΚΕ ΑΠΘ στη διεύθυνση: proposals@rc.auth.gr και στα τηλέφωνα: 2310-99.4044, 99.8427 και 99.4050.