Πέμπτη 31 Μαρτίου 2022

Προκήρυξη Υποτροφιών Μεταπτυχιακών Φοιτητών με την υποστήριξη της ΕΥΑΘ 2022

Ο Ειδικός Λογαριασμός Κονδυλίων Έρευνας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Εταιρεία Ύδρευσης και Αποχέτευσης Θεσσαλονίκης (Ε.Υ.Α.Θ.) Α.Ε. προκηρύσσει τη χορήγηση δύο υποτροφιών αριστείας διάρκειας ενός έτους σε έναν/μία μεταπτυχιακό/η φοιτητή/τρια της Πολυτεχνικής Σχολής και της Σχολής Θετικών Επιστημών αντίστοιχα ύψους 7.000€ εκάστη. Τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών θα πρέπει να είναι συναφή με τις δραστηριότητες της ΕΥΑΘ.

Συναφή με τις δραστηριότητες της ΕΥΑΘ Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών της Πολυτεχνικής Σχολής και της Σχολής Θετικών Επιστημών αντίστοιχα, θεωρούνται εκείνα τα οποία εμπίπτουν σε κάποιο από τα παρακάτω επιστημονικά πεδία:

Υδραυλική δικτύων, συστήματα ύδρευσης, συστήματα αποχέτευσης, βελτιστοποίηση υδραυλικών δικτύων, επεξεργασία νερού, ασφάλεια νερού, επεξεργασία υγρών αποβλήτων, βιολογικοί καθαρισμοί, διάθεση λυμάτων, επανάχρηση υγρών αποβλήτων και λυματολάσπης, διαχείριση επιφανειακών και υπόγειων υδατικών πόρων, προστασία περιβάλλοντος και συστήματα αποχέτευσης, ανίχνευση και περιορισμός απωλειών δικτύων ύδρευσης, συστήματα ελέγχου και τηλεχειρισμού δικτύων ύδρευσης και αποχέτευσης, τηλεμέτρηση και διαχείριση κατανάλωσης υδρευτικών δικτύων, διαχείριση ομβρίων σε αστικές περιοχές, ιστορία των συστημάτων ύδρευσης και αποχέτευσης, επιδράσεις συστημάτων αποχέτευσης στην παράκτια ζώνη, κοστολόγηση – τιμολόγηση υπηρεσιών ύδρευσης και αποχέτευσης.