Τετάρτη 02 Φεβρουαρίου 2022

Νέος Οδηγός Χρηματοδότησης και Διαχείρισης του ΕΛΚΕ ΑΠΘ

Δημοσιεύτηκε σε ΦΕΚ (6664/31-12-2021) ο νέος Οδηγός Χρηματοδότησης και Διαχείρισης του ΕΛΚΕ ΑΠΘ, μετά από έγκριση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου.

Ο Οδηγός Χρηματοδότησης και Διαχείρισης του Ειδικού Λογαριασμού Κονδυλίων Έρευνας του ΑΠΘ συντάχθηκε με σκοπό να καλύπτει τις διαρκώς εξελισσόμενες ανάγκες του Ιδρύματος σε όρους οικονομικής εποπτείας και χρηστής δημοσιονομικής διαχείρισης των κονδυλίων που διατίθενται για την υλοποίηση των ερευνητικών, εκπαιδευτικών, αναπτυξιακών και λοιπών έργων, που διαχειρίζεται ο ΕΛΚΕ.

Ο Οδηγός διαρθρώνεται σε πέντε μέρη: το πρώτο μέρος περιλαμβάνει γενικές διατάξεις για τη σύσταση και λειτουργία του ΕΛΚΕ καθώς και όλα τα θέματα χρηματοδότησης των έργων. Το δεύτερο μέρος περιλαμβάνει τους κανόνες οικονομικής διαχείρισης των έργων από την έναρξη μέχρι την περάτωσή τους. Το τρίτο μέρος περιλαμβάνει τους κανόνες λειτουργίας του πληροφοριακού συστήματος που τηρεί η Μονάδα Διοικητικής και Οικονομικής Υποστήριξης (ΜΟΔΥ) του ΕΛΚΕ για τη διοικητική και οικονομική υποστήριξη των έργων, τις πολιτικές και πρακτικές που εφαρμόζει ο ΕΛΚΕ για την προστασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα κατά τη διαδικασία έκδοσης των πράξεων προσδιορισμού οφειλής των καθηγητών και υπηρετούντων λεκτόρων του ΑΠΘ, για τη διάθεση και χρήση των παγίων των έργων καθώς και για τη δεοντολογία και επαγγελματική συμπεριφορά των απασχολούμενων στην ΜΟΔΥ. Η πολιτική στα θέματα ηθικής και δεοντολογίας της έρευνας έχει ήδη αποτυπωθεί στον Κανονισμό Αρχών και Λειτουργίας της Επιτροπής Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας του ΑΠΘ. Το τέταρτο μέρος περιλαμβάνει την πολιτική που εφαρμόζει ο ΕΛΚΕ στα θέματα μεταφοράς τεχνολογίας και διαχείρισης και προστασίας των δικαιωμάτων διανοητικής ιδιοκτησίας. Τέλος, το πέμπτο μέρος περιλαμβάνει διατάξεις σχετικά με την ισχύ και την ερμηνεία του Οδηγού.

Στα σχεδόν 40 χρόνια λειτουργίας του, ο ΕΛΚΕ του ΑΠΘ έχει διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη και προώθηση της έρευνας και της καινοτομίας και σήμερα κατέχει ηγετική θέση ανάμεσα στους φορείς της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης της ελληνικής επικράτειας. Σε ένα νομοθετικό περιβάλλον που μεταβάλλεται συνεχώς, με ολοένα αυξανόμενες απαιτήσεις για διαφάνεια σε επίπεδο αποτύπωσης των δημοσιονομικών μεγεθών και εκτέλεσης δαπανών, ο ΕΛΚΕ ΑΠΘ  ανταποκρίνεται εξελισσόμενος διαρκώς. Προς αυτή την κατεύθυνση, ο ΕΛΚΕ ΑΠΘ εφαρμόζει σήμερα σύστημα διαχείρισης ποιότητας ISO 9001:2015 και μοντέλο διοίκησης οργανισμού - επιχειρηματικής αριστείας (European Foundation for Quality Management/ EFQM).

Μπορείτε να βρείτε το νέο Οδηγό στα Σχετικά Έγγραφα.